Środowisko

Nietypowi lokatorzy

Które zwierzęta mieszkają nielegalnie

Numer 6/2021
Pustelniki chowają odwłok w znalezionych przez siebie muszlach ślimaków. Pustelniki chowają odwłok w znalezionych przez siebie muszlach ślimaków. Shutterstock
Mogłoby się wydawać, że człowiek, mający dostęp do ogrzewanych, klimatyzowanych i oświetlonych mieszkań, osiągnął szczyt komfortu życiowego. Istnieją jednak zwierzęta, które swoje życie spędzają w nie gorszych warunkach: mają dach nad głową, pożywienie, system oczyszczania, transport, a nawet sztuczne oświetlenie. I to wszystko za darmo!
Samica różanki za pomocą długiego pokładełka składa ikrę do wnętrza małża.Indigo Samica różanki za pomocą długiego pokładełka składa ikrę do wnętrza małża.

Każdy żywy organizm dąży do przeżycia oraz rozmnożenia się. Potrzebuje do tego np. odpowiedniego środowiska, wystarczającej ilości pożywienia albo schronienia, a tym schronieniem może stać się inny organizm lub wytwór jego ciała. Niektóre zwierzęta korzystają z dobrodziejstw gospodarza, nie przysparzając mu problemów. Inne mogą doprowadzić do jego śmierci, zwyczajnie go zjadając.

Pustostan z ochroniarzem

Pustelniki, zwane potocznie krabami pustelnikami, wyglądają jak mocarze, którzy czy to w wodzie, czy na lądzie prowadzą względnie bezpieczny tryb życia.

25.05.2021 Numer 6/2021

Czytaj także