Shutterstock
Środowisko

Jak rozmawiać da się z psem

Zdolność komunikowania się z ludźmi jest u psów w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie. Już dwumiesięczne szczeniaki rozumieją wskazówki człowieka i to, że jego mowa jest komunikatem dla nich. Starają się jednak być bardzo samodzielne.

W testach przeprowadzonych przez zespół Emily Bray z University of Arizona wzięło udział 375 golden retriverów i labradorów, które miały 8 tygodni (wtedy można zacząć motywować je do kokretnych zachowań przekąskami).

Pierwsze zadanie polegało na znajdowaniu jedzenia schowanego pod miskami. Psy, którym człowiek wskazywał właściwą miskę, odnosiły sukces w 70 proc. prób, podczas gdy psy grupy kontrolnej samodzielnie trafiały zgodnie ze zwykłym prawdopodobieństwem (co dowodziło przy okazji, że nie wyczuwały jedzenia węchem).

Znaczna część zróżnicowania zdolności psów do korzystania z ludzkich wskazówek (co najmniej 43 proc.) to efekt ich cech genetycznych – wynika z analizy statystycznej, w której naukowcy zbadali rodziców i krewnych szczeniaków uczestniczących w doświadczeniu. – Tę zdolność mają już „wdrukowaną” i ujawnia się ona, zanim psy mają szersze doświadczenie obcowania z ludźmi. Te zwierzęta przez pokolenia były przecież hodowane pod kątem umiejętności współżycia z nami – mówi Emily Bray.

Innym testem było sprawdzenie, jak szczeniaki reagują na zwrócone do nich gaworzenie. Potrafiły średnio ponad 6 sekund wpatrywać się w twarz mówiącego człowieka, potwierdzając w ten sposób, że postrzegają to jako komunikację z nimi. Tu także na zróżnicowanie między poszczególnymi psami w 40 proc. wpływały ich geny.

W trzeciej części eksperymentu psy mogły zdobyć przekąski otwierając pudełko. Gdy nie potrafiły tego zrobić, spoglądały na ludzi tylko przez ok. sekundę, co oznacza, że nie szukały u nich pomocy. Taka umiejętność wykształca się dopiero u starszych psów.

Badania mają praktyczne znaczenie dla hodowców i nabywców psów, ponieważ potwierdzają, że umiejętności komunikacyjne czworonogów są w znacznym stopniu dziedziczne, co pozwala je selekcjonować ze względu na potrzeby przyszłych właścicieli.

____________________________________________

źódło: New Scientist