Środowisko

Pogoda dla odważnych

Jak uniknąć kaprysów pogody w górach

Numer 7/2021
Wiosenna burza nad Tatrami w maju 2013 r. Widać piorun uderzający w Nosal. Wiosenna burza nad Tatrami w maju 2013 r. Widać piorun uderzający w Nosal. Reporter
Góry oferują wiele wspaniałych wrażeń, w tym niezapomniane widoki, ale mają też jeden poważny minus: zmienną, podstępną, groźną, a czasami zabójczą pogodę. Poznajmy ją choć trochę, a być może wiedza ta uchroni nas przed kłopotami.
Rodzaje chmur. Cumulonimbus przynosi ulewy, szkwały i burze. Rozwija się zwykle z cumulusów, które także mogą nas zmoczyć w górach, choć będzie to raczej krótki, przelotny opad bez burzy. Stratus w górach jest po prostu mgłą. Reszta chmur nie zepsuje nam wędrówki.Indigo Rodzaje chmur. Cumulonimbus przynosi ulewy, szkwały i burze. Rozwija się zwykle z cumulusów, które także mogą nas zmoczyć w górach, choć będzie to raczej krótki, przelotny opad bez burzy. Stratus w górach jest po prostu mgłą. Reszta chmur nie zepsuje nam wędrówki.

Lista zjawisk pogodowych w górach, które mogą nam w najlepszym razie odebrać humor, a w najgorszym – życie, jest długa i zróżnicowana. Nie da się oczywiście całkowicie wykluczyć tego, że przytrafi nam się piękny słoneczny dzień z delikatnym wiatrem i umiarkowanymi temperaturami. Najwięksi szczęśliwcy mogą dostać w prezencie nawet tydzień takiej idealnej do wędrówek pogody. Zazwyczaj jednak aż tak dobrze nie jest. A czasami potrafi być naprawdę źle. Górska puszka Pandory pełna jest pogodowych nieszczęść: niespodziewanych ulew, które mogą nas przemoczyć do suchej nitki w ciągu kilku minut, a suchy szlak zmienić w śliski i niebezpieczny, gwałtownych porywów wiatru i nagłych spadków temperatury, grożących hipotermią, a czasami z kolei upałów i olbrzymiego nasłonecznienia, sprzyjających zabójczemu przegrzaniu organizmu, chmur ograniczających widoczność do zera i mogących nas łatwo sprowadzić na manowce, no i oczywiście burz.

01.07.2021 Numer 7/2021

Czytaj także