Środowisko

Wizyta domowa: wtorek, 13 lipca

Shutterstock
Czy dorsz jest rybą polityczną? Czy możemy zabrać cokolwiek z plaży? Jak wygląda ochrona wyjątkowego naturalnego bogactwa, jakim jest Bałtyk? O tym mówić bedzie Andrzej Kruszewicz, popularyzator wiedzy o przyrodzie, naukowiec i dyrektor warszawskiego ZOO, autor książki „Planeta Bałtyk”.
Czym jest Bałtyk? Dla wielu z nas jest to przede wszystkim miejsce kąpieli podczas wakacji. Nadmorskie miejscowości kuszą nas atrakcjami, kolorami wystawionych na okres letni namiotów i zapachami pysznego jedzenia.

Bałtyk i jego wybrzeże to jednak coś więcej niż kąpielisko. To miejsce o unikatowym znaczeniu. Bogactwo flory i fauny, często niezauważalnej gołym okiem jest ogromne. To miejsce tętniące życiem, któremu należy się szacunek i ochrona.

Nasza wiedza na jego temat jest bardzo mała. A już na pewno niemożliwym jest poznać Bałtyk, siedząc w nadmorskiej restauracji. Jak napisał we wstępie do książki Andrzej Kruszewicz: „Bałtyk zdradza swe tajemnice tylko najbardziej wytrwałym i dociekliwym, ale warto poznać choć niektóre z nich!".

Do refleksji skłaniają także słowa prof. Jana Marcina Węsławskiego: „Mamy plany kolonizacji Marsa, ale fauna i flora Ziemi pozostają w znacznym stopniu nieznane. Zbyt wcześnie uznano, że świat żywy został opisany i nic ważnego nie da się w tej dziedzinie osiągnąć”.

„Planeta Bałtyk” Andrzeja Kruszewicza w siedmiu fascynujących rozdziałach uświadamia, do jak wspaniałego i ciekawego miejsca mamy dostęp. To portret Bałtyku z całym jego pięknem. Świat, który znamy i ten zupełnie nam obcy. Nasz swoisty mikrokosmos.

Na spotkanie zapraszają Big Book Cafe, Burda Książki i Big Book Festival.

____________________________________________

termin: wtorek, 13 lipca, godz. 20
link do wydarzenia: https://www.facebook.com/bigbookcafe

Czytaj także

Reklama
Reklama