Środowisko

Europa: skąd się wzięła

Numer 9/2021
Wizja artystyczna krajobrazu Rodinii, superkontynentu, w którego skład ponad miliard lat temu weszła Bałtyka (Praeuropa). Wizja artystyczna krajobrazu Rodinii, superkontynentu, w którego skład ponad miliard lat temu weszła Bałtyka (Praeuropa). Indigo
Stary Kontynent – tak często określana jest nasza część świata. Ta peryfraza nie została wymyślona przez geologów – powstała w epoce wielkich odkryć geograficznych, ale jak ulał pasuje do opisu dziejów geologicznych Europy, długich i pełnych przygód.
Superkontynent Rodinia w stanie rozpadu, który nastąpił 750 mln lat temu. Od tego momentu przez kolejnych 300 mln lat Bałtyka (Praeuropa) poruszała się samotnie po półkuli południowej.Indigo Superkontynent Rodinia w stanie rozpadu, który nastąpił 750 mln lat temu. Od tego momentu przez kolejnych 300 mln lat Bałtyka (Praeuropa) poruszała się samotnie po półkuli południowej.

Miliard lat temu Ziemia wyglądała inaczej niż dziś. Współczesnym żeglarzom i nawigatorom trudno byłoby się na niej odnaleźć. Składała się bowiem z jednego olbrzymiego lądu zwanego Rodinią, wokół którego szumiał jeden ocean. Jakby na czyjąś komendę wszystkie ówczesne kontynenty porzuciły swoje indywidualne plany i podążyły jeden po drugim w okolice równika, gdzie połączyły się i stworzyły superkontynent. Łączenie nie przebiegało pokojowo – płyty kontynentalne zderzały się, a w strefach wyrastały pasma górskie, których pozostałości są dziś odnajdywane na całym globie.

25.08.2021 Numer 9/2021

Czytaj także