Technologia

Samochody zeroemisyjne

Jaka jest przyszłość aut elektrycznych

Numer 12/2017
W ogniwach ­paliwowych (na rys. ogniwo wodorowe) jony wędrują pomiędzy elektrodami przez elektrolit, a elektrony docierają do katody z anody przez zewnętrzny obwód elektryczny. W ogniwach ­paliwowych (na rys. ogniwo wodorowe) jony wędrują pomiędzy elektrodami przez elektrolit, a elektrony docierają do katody z anody przez zewnętrzny obwód elektryczny. Shutterstock
Ostatnimi laty głośno jest w mediach o samochodach z napędem elektrycznym. Czy to tylko zwykła nowinka techniczna, czy zwiastun nowego trendu w motoryzacji?

Współczesny trend ku elektromobilności zapoczątkowała japońska Toyota swoim hybrydowym modelem Priusa z 1994 r., a jej tropem podążyli inni wielcy gracze rynku motoryzacyjnego. W 2011 r. japoński Leaf został wybrany samochodem roku i tym sposobem pojazd z napędem elektrycznym po raz pierwszy pokonał w tym prestiżowym rankingu modele z napędem klasycznym. Dzisiaj nie ma firmy, która nie miałaby w swojej ofercie auta z napędem hybrydowym lub czysto elektrycznym. Ale myliłby się ten, kto sądzi, że pojazdy z silnikami elektrycznymi to wynalazek ostatnich lat.

01.12.2017 Numer 12/2017

Czytaj także