Komórki ­często hoduje się w naczyniach o kształcie butelek. Czerwona ciecz to ­pożywka hodowlana dostarczająca im substancji niezbędnych do przeżycia w warunkach laboratoryjnych. Komórki ­często hoduje się w naczyniach o kształcie butelek. Czerwona ciecz to ­pożywka hodowlana dostarczająca im substancji niezbędnych do przeżycia w warunkach laboratoryjnych. Shutterstock
Technologia

Jak obejrzeć środek komórki

Metoda działania ­mikroskopu konfokalnego i dwufotonowego. Światło lasera wzbudza fluorescencję znacznika, umożliwiając obserwację konkretnych struktur.Shutterstock Metoda działania ­mikroskopu konfokalnego i dwufotonowego. Światło lasera wzbudza fluorescencję znacznika, umożliwiając obserwację konkretnych struktur.
Dzięki nowoczesnym mikroskopom naukowcy mogą obserwować poszczególne komórki zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Prace nad takimi technikami zostały uhonorowane Nagrodami Nobla.

Szacuje się, że ciało ludzkie składa się z zawrotnej liczby cegiełek – około 100 bilionów komórek. W zależności od tego, jaką tkankę tworzą, różnią się one budową, wielkością i pełnioną funkcją. Niestety, awaria nawet jednej cegiełki może mieć tragiczne skutki. Dlatego badacze uważnie się przyglądają, jakie zmiany w nich zachodzą pod wpływem różnych chorób. Komórki przydają się też w innych celach. Bada się na nich działanie substancji czynnych, leków czy kosmetyków, co stanowi alternatywną metodę wobec testów na zwierzętach.

Wiedza i Życie 12/2017 (996) z dnia 01.12.2017; Techniki mikroskopowe; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Zobaczyć niewidzialne"
Reklama