Technologia

Zobaczyć niewidzialne

Jak obejrzeć środek komórki

Numer 12/2017
Komórki ­często hoduje się w naczyniach o kształcie butelek. Czerwona ciecz to ­pożywka hodowlana dostarczająca im substancji niezbędnych do przeżycia w warunkach laboratoryjnych. Komórki ­często hoduje się w naczyniach o kształcie butelek. Czerwona ciecz to ­pożywka hodowlana dostarczająca im substancji niezbędnych do przeżycia w warunkach laboratoryjnych. Shutterstock
Dzięki nowoczesnym mikroskopom naukowcy mogą obserwować poszczególne komórki zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Prace nad takimi technikami zostały uhonorowane Nagrodami Nobla.
Metoda działania ­mikroskopu konfokalnego i dwufotonowego. Światło lasera wzbudza fluorescencję znacznika, umożliwiając obserwację konkretnych struktur.Shutterstock Metoda działania ­mikroskopu konfokalnego i dwufotonowego. Światło lasera wzbudza fluorescencję znacznika, umożliwiając obserwację konkretnych struktur.

Szacuje się, że ciało ludzkie składa się z zawrotnej liczby cegiełek – około 100 bilionów komórek. W zależności od tego, jaką tkankę tworzą, różnią się one budową, wielkością i pełnioną funkcją. Niestety, awaria nawet jednej cegiełki może mieć tragiczne skutki. Dlatego badacze uważnie się przyglądają, jakie zmiany w nich zachodzą pod wpływem różnych chorób. Komórki przydają się też w innych celach. Bada się na nich działanie substancji czynnych, leków czy kosmetyków, co stanowi alternatywną metodę wobec testów na zwierzętach.

01.12.2017 Numer 12/2017

Czytaj także