Program do deepfake z pomocą sztucznej inteligencji analizuje i podmienia twarz. Program do deepfake z pomocą sztucznej inteligencji analizuje i podmienia twarz. Reuters/Forum
Technologia

Jak walczyć z twórcami deepfake

Wykrywanie deepfake polega m.in. na analizie obrazów otoczenia odbitych w oczach. Programy do produkcji podróbek nie radzą sobie jeszcze dobrze z odtwarzaniem takich refleksów. Ludzie na fotografiach tak naprawdę nie istnieją.EAST NEWS Wykrywanie deepfake polega m.in. na analizie obrazów otoczenia odbitych w oczach. Programy do produkcji podróbek nie radzą sobie jeszcze dobrze z odtwarzaniem takich refleksów. Ludzie na fotografiach tak naprawdę nie istnieją.
Filmy tego typu mogą przynieść wiele poważnych szkód zarówno pojedynczym osobom, jak i całym społeczeństwom. Dlatego eksperci tworzą coraz lepsze metody ich wykrywania, a twórcy podróbek opracowują sposoby na ich ominięcie.

Niedawno internet obiegła wiadomość o tym, jak 50-latka z Pensylwanii została oskarżona o prześladowanie grupy czirliderek, do której należała wcześniej jej córka. Kobieta miała rozsyłać zdjęcia i nagrania wideo pokazujące m.in. nagie czy pijące alkohol dziewczęta. Materiały nie miały jednak nic wspólnego z rzeczywistością – stanowiły wytwór techniki deepfake, która pozwala na podmianę twarzy jednej osoby w ciele innego, nagranego wcześniej człowieka. Pierwsze tego typu materiały zaczęły powstawać w 2017 r.

Wiedza i Życie 6/2021 (1038) z dnia 25.05.2021; Technika komputerowa; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Walka z deep-fake"
Reklama