Technologia

Grzyby: jak służą ludziom

Numer 9/2021
Wysuszona grzybnia to doskonały materiał do wyrobu cegieł. Są lekkie, wytrzymałe i ekologiczne. Na zdj. 13-metrowa wieża z takich cegieł. Wysuszona grzybnia to doskonały materiał do wyrobu cegieł. Są lekkie, wytrzymałe i ekologiczne. Na zdj. 13-metrowa wieża z takich cegieł. The Living New York
Z grzybni można wytwarzać ekologiczne cegły, skórę i inne materiały, a nawet trumny rozkładające ciała zmarłych. Niektórzy specjaliści chcą z niej także wznosić żywe inteligentne budynki, które mogłyby stanąć nie tylko na Ziemi, ale również na Księżycu lub Marsie.
Grzyby mogą przybierać przeróżne formy. Tak wygląda ­złożona ze strzępek grzybnia jednego z rodzajów pleśni.Indigo Grzyby mogą przybierać przeróżne formy. Tak wygląda ­złożona ze strzępek grzybnia jednego z rodzajów pleśni.

Czy ktoś by pomyślał, że można zbudować satelitę z grzybów? Na taki pomysł wpadł Max Justice, prezes Setas Mushrooms, zajmującej się hodowlą grzybów jadalnych i poszukiwaniem innych ich zastosowań. Pomysł na satelitę wydaje się niedorzeczny, ale po bliższym przyjrzeniu się można w nim dostrzec całkiem solidne podstawy. Na orbicie krąży ok. 7 tys. satelitów, a ich liczba coraz szybciej rośnie. To grozi kolizjami i tworzeniem odłamków, które będą przyczyną kolejnych zderzeń. Dlatego nowe satelity mają po pewnym czasie spadać z orbity do atmosfery, gdzie spłoną.

25.08.2021 Numer 9/2021

Czytaj także