Ziarnistości (żółty) zawierają substancje umożliwiające neutrofilom zabijanie bakterii. Ziarnistości (żółty) zawierają substancje umożliwiające neutrofilom zabijanie bakterii. Kateryna Kon / Shutterstock
Zdrowie

W pułapce neutrofili

Komórki, których głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed infekcjami, przyczyniają się do formowania kamieni żółciowych.

Żółć (magazynowana w woreczku żółciowym) odgrywa w organizmie niebagatelną rolę, ułatwiając trawienie tłuszczu i przyswajanie witamin. Problem pojawia się, gdy występuje w niej nadmiar cholesterolu, który ulega krystalizacji i wraz z solami wapnia tworzy zalegające w woreczku struktury. Gdy połączą się one w większe agregaty, formują się kamienie żółciowe, mogące ze względu na swoje rozmiary zaburzyć drożność przewodów żółciowych. Według szacunków takie twory występują u ok. 25 mln Amerykanów, z czego 75% stanowią kobiety.

Teraz naukowcy z Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg w Niemczech udowodnili, że w formowaniu kamieni żółciowych istotną rolę odgrywają komórki układu odpornościowego – neutrofile. Do walki z patogenami wykorzystują one specyficzną broń, tzw. neutrofilowe sieci zewnątrzkomórkowe, składające się z fragmentów DNA i enzymów degradujących białka (proteazy), które niczym sieć oplatają mikroorganizmy. Teraz okazało się, że tą samą bronią neutrofile traktują kryształy żółciowe. „Oblepione” twory nie ulegają destrukcji i chętniej łączą się ze sobą, tworząc kamienie żółciowe.

Wiedza i Życie 11/2019 (1019) z dnia 01.11.2019; Sygnały; s. 12

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną