Zdrowie

Pamiętliwy brzuch

Numer 8/2018
Miejsca, w których dobrze nas nakarmiono, mózg zapisuje sobie w pamięci długotrwałej.

Mózg łączy z układem trawienia niezwykła więź. I nie są to tylko sygnały o zaspokojeniu głodu lub pragnienia. Autorzy pracy opublikowanej w czerwcowym numerze „Nature Communications” twierdzą, że tandem kiszki–mózg dba o zapamiętanie wszystkich tych miejsc, które kojarzą się z dobrym posiłkiem. Tak sugerują eksperymenty przeprowadzone na szczurach.

Brzuch i mózg komunikują się za pośrednictwem nerwu błędnego – najdłuższego z nerwów czaszkowych. W ramach eksperymentu badacze usunęli kilku gryzoniom fragment wspomnianego nerwu. Przed operacją zwierzęta doskonale pamiętały, w których miejscach w klatce jadało im się smacznie i komfortowo, a gdzie posiłek był bezwartościowy lub też spotykało je coś nieprzyjemnego, np. przeszkadzający w konsumpcji dokuczliwy dźwięk. Po operacji te same szczury niczego nie potrafiły skojarzyć i z uporem powracały w miejsca, które powinny omijać z daleka. Okazało się, że ich hipokampy – parzyste struktury w mózgu zarządzające niektórymi zasobami pamięci – pracowały podczas posiłków na zwolnionych obrotach w porównaniu z ich aktywnością przed zabiegiem, kiedy połączenie brzuch – mózg było sprawne.

Hipokampy uczestniczą m.in. w zapamiętywaniu miejsc. Wygląda na to, że także tych, które wskazuje im układ trawienia. Zapewne instynkt ten pomagał naszym przodkom w odnajdywaniu rejonów, gdzie było dużo pokarmu.

01.08.2018 Numer 8/2018

Czytaj także

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną