Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pixabay
Zdrowie

Migrena a cukrzyca

Cukrzyca powoduje senność, zaburzenia widzenia czy wzmożone pragnienie. Jej wartością dodaną jest jednak zmniejszenie częstotliwości występowania migrenowego bólu głowy.

Lekarze zauważyli związek między cukrzycą a migreną już w 1970 r. Niestety, obserwacje te nie zostały poparte mocnymi dowodami. W najnowszym, przeprowadzonym w Norwegii badaniu brało udział 8 tys. pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz 93 tys. osób z cukrzycą typu 2. U tych pierwszych zaobserwowano zmniejszenie częstotliwości występowania migreny o 26%, natomiast u drugich – o 11%. Ponieważ osoby te przyjmowały leki, ciężko ustalić, co stoi za zaobserwowanym zjawiskiem – medykament czy choroba. Wiemy jednak, że cukrzyca powoduje uszkodzenie nerwów. Jeśli dotyczyłoby to tych w czaszce, pacjenci mogliby stać się mniej wrażliwi na ból.

Komórka nerwowa.Tefi/ShutterstockKomórka nerwowa.

Alternatywny mechanizm może wynikać z uwarunkowań genetycznych. Wcześniejsze badania prowadzone wśród osób cierpiących na regularne migreny udowodniły, że niektóre z nich mają zmutowany gen kodujący białko odpowiedzialne za regulację poziomu cukru. Aktywność tego białka zależy od stężenia insuliny we krwi. Ta sama mutacja występuje u chorych na cukrzycę. Jednak przyjmują oni leki regulujące poziom insuliny, a w konsekwencji – również owego białka. Kolejne badania mają odpowiedzieć na pytanie, czy leki stosowane obecnie w leczeniu cukrzycy mogą być wykorzystane do walki z migreną.

Wiedza i Życie 3/2018 (999) z dnia 01.03.2018; Sygnały; s. 15

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną