Zdrowie

Dzień Pracownika Służby Zdrowia 2021

Shutterstock
Widzą codziennie więcej śmierci niż kiedykolwiek wcześniej. Są na skraju wyczerpania psychicznego i fizycznego. Boją się o zdrowie swoje i swoich bliskich. W tym roku wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom i innym pracownikom medycznym szczególnie trzeba dziękować za ich pracę i poświęcenie.

To święto obchodzimy od 1950 r. w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Co roku towarzyszy mu inne przesłanie. W tym roku – także w związku z pandemią – brzmi ono: „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”.

Świat wciąż jest nierówny – pisze WHO. – Miejsca, w których mieszkamy i pracujemy, mogą niektórym utrudniać osiągnięcie pełnego potencjału zdrowotnego, a innym pozwolić dobrze się rozwijać. Nierówności w zdrowiu są nie tylko niesprawiedliwe, ale także zagrażają dotychczasowym postępom i mogą raczej poszerzać niż zmniejszać luki kapitałowe.

Nierównościom w zdrowiu można jednak zapobiec dzięki strategiom, w których przywiązuje się większą wagę do poprawy równości w zdrowiu, zwłaszcza w przypadku grup najbardziej narażonych i zmarginalizowanych. COVID-19 mocno uderzył we wszystkie kraje, ale jego wpływ był najsilniejszy na te społeczności, które były już bardziej narażone na choroby, rzadziej mają dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej.

Dlatego wzywamy liderów do monitorowania nierówności zdrowotnych i do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zależności od ich potrzeb i wartości w ich społecznościach.

Na koniec kilka faktów:

  • Przewiduje się, że pierwszy raz od 20 lat poziom ubóstwa na świecie wzrośnie i utrudni postęp w realizacji celów zrównoważonego rozwoju
  • Do 60 proc. ludzi mieszkających w niektórych krajach regionu nie ma dostępu do podstawowych usług zdrowotnych
  • Ponad 1 mld ludzi mieszkających na nieformalnych osiedlach lub wslumsach stoi w obliczu zwiększonych wyzwań związanych z zapobieganiem infekcjom i przenoszeniu koronawirusa

____________________________________________

źródło: WHO

Reklama
Reklama