Zdrowie

To boli

Numer 4/2017
Nadmierne odkładanie się wapnia powoduje powstanie ostrogi piętowej, która uciskając nerwy, sprawia przewlekły ból. Nadmierne odkładanie się wapnia powoduje powstanie ostrogi piętowej, która uciskając nerwy, sprawia przewlekły ból. Suttha Burawonk / Shutterstock
Czym ból jest naprawdę? Namacalnym sygnałem ostrzegawczym czy ideą zrodzoną w mózgu?
Odchodzące z rdzenia kręgowego nerwy rdzeniowe wysyłają i odbierają informacje motoryczne i czuciowe.Alila Medical Media/Shutterstock Odchodzące z rdzenia kręgowego nerwy rdzeniowe wysyłają i odbierają informacje motoryczne i czuciowe.

Ból towarzyszy nam, odkąd sięgamy pamięcią. Mniej groźny – gdy podczas krojenia pomidora czy chleba ostrze noża przejdzie nie tylko przez miąższ, ale i draśnie palec albo kiedy w ciemnościach stopa niespodziewanie uderzy w nogę od stołu – i groźniejszy: gdy na przykład na nartach złamiemy nogę albo poważna choroba daje o sobie znać. Niektórzy czują przewlekły ból nawet wówczas, gdy z ich ciałem wszystko jest w porządku. Ale tak jak nie potrafimy opisać koloru czerwonego, tak samo nie możemy opowiedzieć drugiej osobie, czym jest ból.

01.04.2017 Numer 4/2017

Czytaj także