Wizualizacja wirusów brodawczaka ludzkiego (HPV). Wizualizacja wirusów brodawczaka ludzkiego (HPV). Shutterstock
Zdrowie

Czy wirusy rozróżniają płeć ludzi?

Wydaje się prawdopodobne, że wirusy słabiej atakują organizmy kobiet, ponieważ jest to ich strategia przetrwania.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Wiadomo, że konsekwencje chorób mogą zależeć od płci osoby, która na nie zapadnie. Statystyki dowodzą, że ryzyko śmierci mężczyzny chorego na gruźlicę jest o 50% wyższe niż kobiety. Jeszcze większe różnice występują w przypadku zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV): mężczyźni są pięciokrotnie bardziej narażeni na rozwój nowotworu. Dotychczas najczęściej tłumaczono to odmiennymi reakcjami układu odpornościowego u obu płci. Może tu jednak grać rolę zupełnie inny czynnik, a mianowicie fakt, że organizm kobiety jest traktowany przez wirusy jako bardziej wartościowy gospodarz. Coś w tym jest – kobieta rodzi dzieci, karmi je i na każdym z tych etapów wirus może zostać przeniesiony do nowego, młodszego organizmu.

To właśnie ewolucja wirusów może być odpowiedzialna np. za to, że w Japonii wirus HTLV-1 znacznie częściej wywołuje białaczkę u mężczyzn niż u kobiet, podczas gdy na Karaibach brak takiej różnicy. Według badaczy z Royal Holloway University w Londynie może to wynikać z faktu, że Japonki znacznie częściej i dłużej karmią dzieci piersią.

Nie wiadomo, w jaki sposób wirus wykrywa płeć gospodarza. Gdyby udało się poznać ten mechanizm, można by próbować oszukać wirusa, aby traktował organizm mężczyzny łagodniej. Praca na ten temat ukazała się w miesięczniku „Nature Communications” (2017).


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 2/2017 (986) z dnia 01.02.2017; Sygnały; s. 17