Zdrowie

Nauka puka do drzwi: środa, 5 maja

Shutterstock
Gotowość do zaszczepienia deklaruje ok. 60 proc. Polaków, reszta wyraża większą lub mniejszą niechęć. Jaka wiedza jest tu potrzebna, by podjąć racjonalną decyzję? Odpowie dr hab. Tomasz Smiatacz, członek interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk.
Decyzja o tym, czy się zaszczepić, powinna być podejmowana oparciu o bilans korzyści i strat. Odpowiedzialność wymaga, aby pod uwagę brać nie tylko aspekt indywidualny („Co ja zyskam/stracę?”), ale także społeczny. Bo decyzja każdej jednostki ma wpływ na innych, w tym osoby najbliższe, a także na to, jak szybko epidemia w kraju zostanie opanowana i wszyscy będziemy mogli wrócić do normalnego życia - piszą organizatorzy spotkania Centrum Nauki Kopernik i Polska Akademia Nauk.
Chociaż argumenty „za” wydają się oczywiste, poziom kontestacji szczepień jest u nas na dość wysokim poziomie. Może ona wynikać z obaw przed skutkami ubocznymi szczepionek, niewiary w ich skuteczność, braku zaufania do naukowców i naukowczyń oraz koncernów farmaceutycznych. Czasem kryje się za nim przekonanie, że może lepiej poczekać aż się inni zaszczepią.
Wszystkie te wątpliwości można zrozumieć. Chodzi o to, by rozważyć je w sposób racjonalny, podbudowany wiedzą, doświadczeniem lekarzy i lekarek oraz naukowców i naukowczyń.
Pomoże w tym dr hab. Tomasz Smiatacz – lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych, adiunkt i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prorektor ds. studenckich na tym uniwersytecie, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

____________________________________________

termin: środa, 5 maja, godz. 20
link do wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=-uKN0yoZF8o
zdjęcie: Shutterstock

Czytaj także

Reklama
Reklama