Zdrowie

Nauka puka do drzwi: środa, 9 czerwca

Shutterstock
Dlaczego ważne jest badanie bezobjawowych nosicieli? Czym różnią się testy genetyczne od antygenowych? Czy używane obecnie w laboratoriach wykrywają nowe warianty SARS-COV-2? Czy te sprzedawane w supermarketach są skuteczne? Na tego typu pytania odpowiadać będzie jutro dr Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.
Od początku pandemii naukowczynie i naukowcy zwracali uwagę na konieczność wykonywania powszechnych testów na obecność SARS-CoV-2. Wyniki testów pozwalają przede wszystkim na ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenu, ale również dostarczają informacje o ogólnej skali zakażeń i umożliwiają precyzyjne modelowanie rozwoju epidemii.


Dane uzyskiwane w wyniku powszechnego testowania są wykorzystywane w zaawansowanych badaniach nad samym wirusem SARS-COV-2 oraz mechanizmami różnego przebiegu choroby COVID-19. To właśnie te badania mogą dać odpowiedzi, dlaczego niektórzy chorobę przechodzą lekko, inni trafiają do szpitali z zagrożeniem życia.


Czy to kwestia dobrych genów odziedziczonych po przodkach, czy raczej odporność zyskana dzięki przebytym wcześniej infekcjom grypopodobnym. To zagadnienia kluczowe dla badań nad molekularnymi testami predyspozycji do bezobjawowego/ciężkiego przebiegu COVID-19. Dlatego mimo trwającej akcji szczepień i rosnącej z tygodnia na tydzień liczby osób zaszczepionych, testowanie wciąż pozostaje ważnym narzędziem w walce z pandemią.


Dr Paweł Zmora jest wirusologiem i biologiem molekularnym, członkiem zespołu, który w sierpniu 2020 r. opracował pierwszy polski test genetyczny wykrywający obecność SARS-COV-2 (MediPAN- COVID). Kierownik finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki projektu „TMPRSS2 – potencjalny cel dla nowych leków oraz wyznacznik przebiegu COVID-19”.

____________________________________________

termin: środa, 9 czerwca, godz. 19
link do wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=_Uncf1r_cPk

Czytaj także

Reklama
Reklama